Kangal yavrusu diş degişimi

Kangal yavrusu diş degişimi üçbuçuk aylıktan sekiz. aylığa genellikle altı. aya kadar süt dişlerini dökerler. Yerine hayat boyu kalıcı olan ana dişler çıkar. Dökülen dişleri zaman-zaman yerlere düşmüş olarak görebilirsiniz. Çoğu zaman da yemek yerken kendileri yutarlar. Bu dönemde diş kaşıntısı çok fazla olduğu için bulduğu her şeyi kemirecektir.

Köpek sahibi olmak isteyen bir hayvansever için yada yavru bir köpeğin aşı vb tıbbi bir uygulama yapılmadan önce kaç haftalık olduğunun belirlenebilmesi gibi amaçlar doğrultusunda köpeğin yaşı nasıl anlaşıldığını bilmek önemli bir ihtiyaçtır. Bu nedenle doğum tarihi bilinmeyen bir köpeğin yaşının belirlenebilmesi için uygulanacak yöntemler de çoğunlukla gerçeğe yakın veya yaklaşık bir bilgi sahibi olmamızı sağlamakla birlikte konuya hakim kişiler veya veteriner hekim tarafından yapılması sağlıklı bir sonuç alınmasında oldukça önem arz etmektedir.

Bir köpeğin yaşı konusunda kullanılabilecek yöntemlerin ve araştırılması gereken bulguların bazı durumlarda tahminlerde yanılmaya neden olabileceği asla unutulmamalıdır. Ayrıca küçük boyutlu köpek ırklarında diş eti hastalıkları ve iltihaplar daha yüksek oranda görülmektedir. Bu kapsamda köpeğin yaşam biçimi ve ırk özellikleri hakkında elde edilebilecek bilgiler de gerçekçi bir tahmin yürütülmesi açısından faydalı olacağı da gözardı edilmemelidir. satılık kangal

0-3 haftalık köpek yavrusu : Yavru köpeklerde bu süre zarfında herhangi bir diş görülmez.

4 haftalık yaşa yaklaşan köpek yavrusu : Bebek köpek dişleri bu sürelere ulaşan yavru köpeklerde ilk olarak görülmeye başlayan dişlerdir.

4-6 haftalık köpek yavrusu : Bebek kesici dişleri ve bebek premolar dişleri görülmeye başlar

8 haftalık – 3 aylık dönemdeki köpek yavrusu :  Toplamda 28 adet olan tüm bebek dişlerine sahip olmaları ile en az 8 haftalık bir yavru olduğu anlaşılmaktadır. Bu dönemdeki köpeklerin 28 adet bebek dişlerinin tamamı görülmekle birlikte bu süre zarfı içerisindeki yavru köpeklerin dişlerinde herhangi belirgin bir değişiklik gerçekleşmemektedir.

4-5 aylık köpek yavrusu : Kalıcı dişlerin görünmeye başladığı dönemdir. Köpek dişleri ilk olarak görünmeye başlayan dişlerdir.

7 aylık köpek yavrusu :  Kalıcı dişlerin tamamı görünür hale gelmektedir. Toplam 42 adet kalıcı diş bulunmaktadır.

1 yaşındaki köpekler : Dişlerin görünümü normal ve sağlıklıdır. Tüm dişler beyaz renkte olup herhangi bir leke veya matlaşma görülmez.

2-3 yaşındaki köpekler : Sadece arka dişlerde matlaşma ve tartar görülmektedir.


kangal yavrusu diş degişimi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.